SEMAHAT ARACI YAŞLI BAKIM EVİ

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SEMAHAT ARACI TIBBİ DESTEKLİ YAŞLI BAKIM MERKEZİ

Kocaeli Üniversitesi, Koruma Klor Alkali San ve Tic. A.Ş, Koruma Temizlik A.Ş ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin işbirliğiyle Türkiye’de bir ilk olacak olan “Tıbbi Destekli Yaşlı Bakım Merkezi” nin yapımına başlanmıştır Merkez inşaatının tamamı Koruma Şirketler Grubu tarafından yapılacak ve Kocaeli Üniversitesine bağışlanacaktır.

Klasik anlamdaki yaşlı bakım evi (huzur evi) anlayışından farklı planlanan merkez Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde çalıştırılacak ve merkezin kurulma amacına uygun mefruşat, malzeme, teknik-idari personelin tahsisi ve işletmesinden Kocaeli Üniversitesi sorumlu olacaktır. Merkezin inşaat sonrası verimli çalıştırılması için Belediye, Üniversite, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Kent Konseyi ile Değerlendirme ve organizasyon hazırlık toplantıları düzenlemiştir.

Medikal desteğe ihtiyacı olan evde bakılması mümkün olmayan demans hastası yaşlıların bakımının sağlanacağı son derece modern koşullara sahip ve Türkiye’de ilk ve örnek olacak olan bu merkez 6 katta toplam 12 bin m2 alanda hizmet verecektir. 180 yataklı oda, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Havuzu, Rehabilitasyon ve Muayene, Dinlenme, Doktor-Hemşire Odaları, Mekanik ve Elektrik Merkezleri, Sosyal Alanları (kafeterya, yemekhane, okuma-dinlenme odaları) bulunacak olan tesisin tamamı 15 Milyon TL’ye mal olacaktır.

Konu ile ilgili basın haberlerine ulaşmak için:

http://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/bu-tesis-turkiyede-ilk-163647.html

http://www.kocaeligazetesi.com.tr/araci-annesi-adina-koude-bakim-merkezi-yaptiriyor-609963h.htm

http://www.demokratkocaeli.com/index.php/gundem/7400-yallar-burada-en-iyi-ekilde-arlanacak-