KORUMA KLOR ALKALİ A.Ş

Koruma Klor Alkali San Tic. A.Ş Türkiye’nin ilk Klor Alkali üretim tesisi olarak 1964 yılında Kocaeli’nde kurulmuştur. Sanayinin ve halk sağlığının ana girdisi olan Sudkostik (sanayi tipi ve Gıdaya uygun E 524), Payet Kostik,Sıvı Klor, Sodyum Hipoklorit, Hidroklorik Asit, Demir III Klorür ( FeCl3) , Klorlu Parafin, Sodyum Silikat Kalsiyum Klorür ve  Poli Alüminyum Klorür  üreticisidir.

Ürünlerimiz Otomotiv, tekstil, gıda, boya, metal, deterjan, Madencilik, petrol arama ,jeotermal kuyu  açılması ve işletilmesi, Petro-kimya, demir çelik sanayilerinde hammadde olarak kullanılmaktadır.

Halk sağlığının ana kimyasalı olan sıvılaştırılmış klor gazının Türkiye ve komşularımızın ana tedarikçisidir.

Kocaeli (Derince) tesislerinden sonra 2007 yılında Hatay(Kırıkhan),2012 yılında Denizli(Honaz) üretim tesisini devreye alması ile birlikte üretim tesisi sayısı 3 çıkmıştır. 2013 ve 2014 yılında yapılan kapasite artışları ile Türkiye’nin Kurulu en büyük klor üretim kapasitesine ulaşmıştır.

 

2003 yılında Kocaeli tesislerinde kurulan Kojenerasyon tesislerine ilaveten 2014 yılında Hatay ve Denizli’deki Üretim tesislerine de Kojenerasyon tesisi kurulmuştur.Toplam kuruluş kapasitemiz  30 Megawattır

3 üretim ve 2 depolama tesisinin konumu nedeni ile lojistikteki avantajlı ve imalattaki yarım asrı aşan üretim tecrübesi ile tüm Türkiye’nin Klor Alkali Ürünleri ihtiyacını, %100 yerli üretim ile karşılamaktadır.

2016 yılında devlet destekli AR-GE merkezimiz hizmete alınmış olmakta bulunup, AR-GE projeleri vasıtası ile ithalatı yapılan ürünleri üretim portföyümüze alıp, Türkiye’nin cari açığına pozitif etki yaratılacaktır.

 Ayrıca Derince tesislerindeki 25.000 DWT liman ve 100.000 mlük depolama sahası ile Türk sanayisine tahmil tahliye ve sıvı depolama hizmeti sunmaktadır. Terminal depolama tankları tamamen exproof sistem ile dizayn edilmiştir. Tüm tanklar API650 sertifikasına sahiptir. Ayrıca müşteri taleplerine göre, Isıtmalı-soğutmalı, azot örtülü, sirkülasyonlu ve filitreli özelliklerine sahip olan tanklar, firmaların hizmetine sunulmuştur. Kokulu solventler için depolama tankları scrubber sistemine sahiptir.

Tank terminali Körfez Petrokimya İhtisas Gümrük Müdürlüğü ve Derince Gümrük Müdürlüğüne bağlı A tipi Genel Antrepo statüsündedir.

İthalat-İhracat ve her tür transit ticaret uygulamasına müsaittir. Ayrıca 3000 m2 alana sahip kapalı antreposu ile de müşterilerine kuru yük depolama hizmeti vermektedir.

Kara yolundan İzotank-konteyner,Flexi tank konteyner,Kara tankeri ve fıçı ile sevk edilecek dökme sıvı ürünler de kolaylıkla depolama tanklarına boşaltılabilmekte ve de yüklenebilmektedir. Tecrübeli teknik ekibi tarafından API standartlarına göre yıkanan tanklar ile müşteri tanklarındaki ürün değişimleri hızla yapılabilmektedir. Terminal müdürlüğünün sunduğu bu hizmet ile Koruma, müşterilerine kiraladıkları tanklarda esnek ürün değiştirme imkânı sağlamaktadır.

Sevkiyatlar “Araçların Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması “ (ADR) paralelinde hazırlanan “Tehlikeli Maddelerin 

Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik” ile uygun lojistik ağımızı ile yapılmaktadır.

 

Tüm tesislerimizde membran teknolojisiyle üretim yapılmakta, çevre duyarlılığı ve doğal kaynakların verimli kullanımı konusundaki hassasiyetiyle ile ülke sanayisine hizmetine Derince Üretim ve Depolama, Kırıkhan ve Denizli Üretim, Çorlu ve Yumurtalık Serbest Bölge Depolama tesislerinde devam etmektedir.

Sahip olduğumuz standart ve  kalite belgeleri; ISO 9001, ISO 14001,ISO 18000, GMP, EFfCl (Avrupa Federasyonu Kozmetik Katkı Maddeleri iyi Üretim Uygulamaları ),TSE, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Gıda katkı maddesi üretim izni, Sağlık Bakanlığından Biyosidal ürün ruhsatnameleri, Helal Belgesi, Tüm ürettiğimiz ürünlerde REACH  kaydımız bulunmaktadır